Centrum Formacji Maryjnej

Kana1

Kana: Centrum Formacji Maryjnej Księży Marianów

w Kibeho – Nyarushishi, Rwanda

Centrum Formacji Maryjnej Kana powstało na życzenie biskupa diecezji Gikongoro. Projekt ten ma u początków także błogosławieństwo świętego Jana Pawła II. Papież zachęcał Marianów, aby “byli apostołami Bożego Miłosierdzia pod płaszczem i kochającym okiem Maryi”.

Budowa centrum rozpoczęła się w 2004 r. na wzgórzu Nyarushishi. W lokalnej tradycji to miejsce nazwano “wzgórzem Boga”, które oddalone jest 2 km od miejsca, gdzie objawiła się Matka Boża (miejsce znane jako Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, które zostało powierzone opiece Księżom Pallotynom). Więcej informacji o sanktuarium można znaleźć na stronie www.kibeho-sanctuary.com

Centrum w dniu dzisiejszym

Naszym głównym wyzwaniem jest wspieranie ludzi w ich rozwoju duchowym. Czynimy to poprzez głoszenie rekolekcji, konferencji, organizowanie dni modlitwy i różne sesje o duchowości maryjnej i łasce Bożego Miłosierdzia. Innym ważnym aspektem naszej pracy jest przyjmowanie pielgrzymów z całego świata. Przygotowaliśmy również modlitwy i kartki pocztowe, opublikowaliśmy książki i broszury o Maryi i Bożym Miłosierdziu. Robimy różańce Siedmiu Boleści Matki Bożej, które są do nabycia w naszym sklepiku w recepcji. Można także nabyć dewocjonalia z Ziemi Świętej.

Jesteśmy również zaangażowani w rozwój na polu socjalnym, promując edukację w szkole podstawowej w Nyarushishi, a także poprzez inne projekty pomagając miejscowemu ośrodkowi zdrowia, dając dzieciom szkolnym chleb pochodzący z naszej piekarni a wkrótce pomagać będziemy poprzez ADFA Children’s Academy(Akademia Dziecięca w stylu Domu Kultury), która jest w budowie (i to są tylko niektóre z naszych projektów!). Jesteśmy bardzo wdzięczni tym, którzy pomagają nam, aby te projekty mogły funkcjonować: All Day Fore Africa, Seven Loaves Project i liczni prywatni donatorzy. W każdą sobotę odprawiamy msze św. w ich intencjach. Pod zakładką „Mariańscy Dobroczyńcy” można znaleźć więcej informacji o tych, którzy nas hojnie wspomagają!

Siostry Anuncjatki

Mamy radość ogłosić Wam, że cztery apostolskie siostry Anuncjatki z Burundi przybyły do naszego Centrum Kana we wrześniu 2017 roku. Oba nasze zakony mają wspólne duchowe korzenie, będąc założonymi na Regule 10 Cnót Matki Bożej; mamy więc z nimi głębokie duchowe pokrewieństwo. Ich nowy klasztor, zbudowany na naszym terenie, został otwarty i poświęcony 2 lutego 2018 roku przez miejscowego biskupa w obecności licznych sióstr z kilku różnych zgromadzeń zakonnych, gości z Polski oraz wielu miejscowych księży. Jesteśmy bardzo wdzięczni naszemu dobroczyńcy, panu Józefowi Risi ze Stanów Zjednoczonych, dzięki któremu mogliśmy zbudować ten klasztor pod wezwaniem świętego Archanioła Gabriela. Siostry Anuncjatki zajmują się przyjęciem gości i pielgrzymów oraz administracją naszego Centrum. Opiekują się kaplicą i zakrystią i są odpowiedzialne za pracowników Centrum. Prowadzą także piekarnię i Dziecięcą Akademię. Jesteśmy bardzo zadowoleni z ich obecności i pracy w naszym Centrum Kana. Aby dowiedzieć się więcej o Siostrach Anuncjatkach, proszę wejść na stronę www.annonciade.info

JP

Kaplica z relikwiami świętego Jana Pawła II

Nasza kaplica posiada relikwie I klasy świętego Jana Pawła II.

16 października 2012 roku w naszym Centrum Kana w Kibeho-Nyarushishi w Rwandzie zainstalowaliśmy relikwie świętego Jana Pawła II. Jest to relikwia pierwszej klasy – kropla jego krwi z zamachu w Rzymie w 1981roku. Relikwia jest błogosławieństwem dla naszego Centrum i dla pielgrzymów, którzy je odwiedzają.

Została ona uroczyście intronizowana przez biskupa diecezji Butare, Filipa Rukamba. Instalacja relikwii odbyła się w obecności kapłanów, którzy zostali wyświęceni przez świętego Jana Pawła II podczas jego wizyty w Rwandzie w roku 1990.

Nowy Dom Zakonny sióstr Annuncjatek na terenie Kany w Kibeho-Nyarushishi

gg

Siostry Annuncjatki Apostolskie z Burundii

IMG_2523

Droga krzyżowa w lesie przy Centrum