Krótka historia figury Miłosiernego Jezusa w Kibeho w Nyarushishi (Rwanda)

Historia pomnika rozpoczęła się w lutym 2000 r. w Chicago w Stanach Zjednoczonych. Proboszcz parafii Świętego Stanisława kostki, ojciec Anthony Bus, był zainteresowany zbudowania kaplicy wieczystej adoracji dedykowanej Bożemu Miłosierdziu. Poprosił on pan Oscar Delgado, jego parafianina, który był bardzo oddany szerzeniu kultu i nabożeństwa do Bożego Miłosierdzia, aby pomógł mu w tym projekcie. Pan Delgado był zaangażowany w utworzenie kilku kaplic adoracji i wyraził zgodę do realizacji kolejnego projektu. Parafia sw. Stanisława znajduje się obok potężnej ekspresowej drogi o nazwie Kennedy Expressway w Chicago. Setki tysięcy samochodów przejeżdżają każdego dnia, tuż przy parafii. Pan Delgado spojrzał i powiedział do ojca Anthony, “z natchnienia Ducha Świętego, chciałbym zamówić bardzo duży pomnik Miłosierdzia Bożego i umieścić go obok parafii, tak, że miliony osób mogło codziennie oglądać figurę Bożego Miłosierdzia.

Tak wiec skontaktował słynną rzeźbiarkę z Meksyku Gogy Farias, aby wykonała figurę Bożego Miłosierdzia. Została ona zrealizowana w Meksyku, z brązu, o masie 2 ton i wysokości 5m 20cm. Następnie została ona przetransportowana do Puebla ( Meksyk), aby mogła być poświęcona w tym mieście, 18 maja na pamiątkę pierwszej zagranicznej podróży Jana Pawła II. Została ona pobłogosławiona 18 maja, w dzień urodzin Jana Pawła II, przez specjalnego delegata z Watykanu.

Następnie została przetransportowana do Chicago i przybyła na uroczystość Bożego Ciała w Chicago w czerwcu 2000 roku, podczas roku jubileuszowego. W ciągu trzech lat pielgrzymowała ona po wszystkich parafiach archidiecezji Chicago. Jednak z różnych powodów, pomnik nie został na stałe umieszczony w Chicago.

8 września 2003 r. pan Delgado ofiarował figurę Maryi, na jej urodziny i szukał woli Bożej gdzie ona zostanie posłana.

W tym czasie w Polsce, podczas Międzynarodowego Kongresu Marianów na temat Bożego Miłosierdzia dwóch ojców powiedziało, że najlepszym miejscem dla figury będzie Kibeho w Rwandzie, gdzie powstaje nowe Centrum Formacji Maryjnej. Zaproponowano instalację figury Jezusa na wzgórzu, około dwóch kilometrów od Sanktuarium Matki Bożej w Kibeho. Dokonano konsultacji pana Delgado z Komisją do spraw pomnika. Po przemodleniu decyzji wyrażono zgodę, aby na stałe wysłać figurę Jezusa do Rwandy. Przybyła ona do kraju tysiąca wzgórz w miesiącu sierpniu w 2004 r. i został zainstalowana w Kibeho, na wzgórzu Nyarushishi, 13 listopada 2004 roku. Oficjalna Intronizacja odbyła się dnia 8 grudnia 2004 roku na zakończenie jubileuszu 150-lecia ogłoszenie dogmatu o Niepokalanym Poczęciu.

Dziękujemy wszystkich naszych dobroczyńców, szczególnie panu Oscar Delgado, jego rodzinie i jego przyjaciołom i prosimy was o modlitwę za nich, za wstawiennictwem Matki Bożej z Kibeho i Sw. Józefa.

Każdego dnia modlimy się o 3 godzinie przed figura Miłosierdzia Bożego i zawierzamy Mu cały świat, tak, aby mógł żyć nadzieją jego miłosierdzia.